Je zakázáno vkládat HTML tagy!
Parádně napsaný... s vybroušeným humorem :) Díky za rady... já frčím směr Maroko 20.9., ale budu ve výhodě - cestovat budu s místním kamarádem... máme na to 3 týdny, takže snad trochu nakouknu pod pokličku :P
ahoj, teda ja se bavila! Máte za jedna, psaný deník v Maroku je super. Snad se tam taky podívám =D
Díky moc za inspiraci, v pátek odlítáme z Berlína směr Agair. Zatím nejlepší web o cestování po Maroku
Výstup na Toubkal není těžkej, jenom dlouho lezeš do kopce. Mladej zdravej člověk by s výstupem neměl mít žádnej problém, i když to není zkušenej trénovanej horal. Pokud nemáte zkušenosti s horama, tak si dejte pozor na počasí - v horách se rychle mění počasí, při bouřce jsou hory nebezpečný, při dešti to klouže a můžeš zahučet. Stejně tak v mlze je lepší se vrátit, než někde uvíznout a najednou zjistit, že na všechny čtyři strany vede jen strmá skála dolů. A na finální výstup doporučuju pevný boty, nahoře může být i sníh. Nadmořská výška na Toubkalu už hraje svou roli, na mě to působilo tak, že když jsem udělal prudkej pohyb (rychlej krok nahoru), tak se mi zamotala hlava. Musel jsem jít v klidu. Myslím, že mapu v ČR někde seženete, my jsme měli od někoho mapy půjčený, zapomněli jsme je pak na chatě pod Toubkalem. Na místě určitě taky půjdou koupit (začal bych pro jistotu shánět už v Marakkéši). Ale ty mapy stejně nejsou moc podrobný a spíš než podle mapy jsme se orientovali tak, že jsme se zeptali, jestli míříme správně na Toubkal, všichni rádi poradí (ovšem pak je potřeba se těch rádců taky zbavit). Za chatou pod Toubkalem se zahne doleva do svahu a pak už pár hodin není co řešit. Jano, užijte si to!
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak náročný hodnotíš výstup na Toubkal? chtěli by jsme ho zkusit s přítelem teď v září při naší cestě do Maroka, ale nejsme nijak obzvlášť zvyklí běhat po horách a už vůbec ne nad 3000m :)) a další dotaz - mapu do hor jste si kupovali na místě nebo je možné ji sehnat i v ČR? Předem díky za odpověď.
Ahoj Lukáši, díky za zájem o náš deník. Jsem rád, že vám v něčem pomohl. Tvoje otázky: 1) Stan ano či ne? Už ani nevím, jestli jsme my stan měli nebo ne, vím jen, že jsme ho nepotřebovali. Ale my jsme jen šli na Toubkal a všude bylo ubytování. Pokud budete chtít courat po horách, tak si ho asi budete muset vzít. Navíc i v létě je v horách zima (třeba jen 10 stupňů). My jsme byli v horách v říjnu a byly tam zamrzlý kaluže. V horách vesnice nejsou, vím pouze o chatách Toubkal a Muflon pod Jebel Toubkalem. 2) Mapu ano či ne? Já bych bez mapy nešel ani po Česku, natož v Maroku. I když nebudete v horách, tak přece potřebujete vědět, kam jít. Ale teoreticky to jde bez mapy i v horách, vždycky tam na někoho zkušenýho natrefíte, kdo vám poradí. Myslím tím turisty, domorodci se po horách moc nepotulujou, maximálně pendlujou od Imlilu na chatu pod Toubkalem, protože nosej krámy turistům a materiál na chajdu. Jo a v horách žádný značení není, takže naslepo to nejde. 3) Oblečení pro ženskou Já bych se nebál. Maročani už ledacos ví o evropský kultuře a nejsou to žádní zabedněnci nebo neovládající se zvířata. Vzhledem k tomu, že jste v Africe, bych ale doporučil dlouhý oblečení jako ochranu proti slunci. Já jsem v největším pařáku nosil tlustý manžestráky, abych se chránil, protože jsem je měl s sebou proti zimě. Až časem jsem si koupil tenčí oblečení. Z jinýho soudku - jsou to islámisti a alkohol je tam tabu, ale ve skutečnosti se mužou utlouct, když jim ukážeš slivovici, takže evropská kultura jim není cizí. 4) Boty Jelikož chcete být dýl v těch horách, tak bych asi byl pro pohorky. S sebou bych měl sandály, kterých bych nosil mimo hory. V těch horách úmorný vedro nebude, budete se pohyhovat 3 tisíce metrů vysoko. Ale pokud máte dobrý lehčí boty vhodný do hor, tak si je klidně vemte místo pohorek. Nemysím, že byste narazili na nějakej těžkej terén, kde by jste pohorky vyloženě potřebovali. Užijte si dovolenou a pošlite nějaký fotky
Čau, moc Vás chválím za skvělej cestopis, našel jsem tam spoustu užitečnejch info. Jedeme s přítelkyní teď v červenci a máme ještě pár nevyřešenejch dilemat, tak bych se rád poradil. Především jestli vzít s sebou stan?Chtěli bysme jít nějakej delší trek v Atlasu (třeba 3 dny), ne na Toubkal. Myslíš, že je to nutný nebo že vždycky natrefíme na nějakou vesnici nebo lidi, který nás u sebe nechaj?? Plus další důležitá věc - máme si koupit mapu nebo se to dá zvládnout bez ní - v těch horách? Na fotkách jsem viděl, že jedna slečna z vaší výpravy nosila někdy jen tílko, ale od pár cestovatelů sem slyšel, že holá ramena a kraťásky jsou nemyslitelný, že na holku budou pokřikovat. Prostě nevhodný, neprovokovat. Hmm? A poslední - vzhledem k tomu, že jedem v tom nejbrutálnějším vedru, ptž nám to jindy nevyšlo - zvažujem či si vzít pohory nebo jen nějaký pevný děrovaný lehčí boty s pevnou podrážkou, ve kterejch se tolik nezapařej nohy. Co myslíte (v horách)? Doufám, že to v tom vedru přežijem:))… Dík za odpověď!
Diky za zveřejnění deniku !!! Čerpali jsem informace na naší ceste v terminu unor´10, osvedcily se, DIKY !!! Bohouš
Ahoj Franto, díky za zájem. Omlouvám se za pozdní odpověď. O chatě Toubkal nevím, byli jsme ubytovaní na chatě Muflon a o ní teď něco napíšu. Spali jsme tam ve vlastních spacácích na pryčnách, mám dojem, že tam žádný přikrývky ani nebyly. Jelikož jsme tam byli v říjnu, asi lehce po sezóně, tak s místem nebyl problém. Místa na spaní je v chatách požehnaně, takže bych to klidně riskl bez zamluvení noclehu. Co se týče jídla, tak nějaký jídlo tam podávali asi nějakejm Němcům, možná to ti Němci měli domluveno předem, protože pro ně tam donesli i dřevo, aby si mohli přitopit v krbu. My jsme si tam vařili z vlastních zásob (lze použít jejich plynový vařiče a vodu, do kuchyně nás v pohodě pustili). V chatě je i obchůdek se základníma dlouhotrvanlivýma potravinama (např. konzervy, čokoláda atd.)
Ahoj, se zájmem jsem si přečetl Váš cestopis a zkušenosti o Maroku . Moc fajn /ale zase se moc nenaparujte/. Mám dotaz. V loni jsem byl 2 měsíce v Nepálu a šel jsem bez nosice - je mi 71. Otázky: - na chatách /Muflon i Toubkal je nutno mít svůj spacák? - na těchto chatách je možné važit ze svých zásob nebo je tam zakoupit jídlo? - je nutné nocleh zamluvit a kde Dík za odpověď Franta Vlastník Jilemnice mejl. franta.vlastnik@post cz
Dotaz od Zbyňka: Můžeš mi, prosím, říct, kolik vás cca každého stála doprava, ubytování a strava jen v Maroku? Odpověď od Larryho: Kolik jsme v Maroku utratili? V Maroku jsme byli 17 dní a vůbec jsme nešetřili (např. nikdy jsme nespali ve stanu, vždy jen hotel). Utratil jsem za všechno 9 tisíc. Cena za dopravu Myslel jsem, že to bude levnější, ale ono to bude asi tím, že ty přesuny jsou hodně dlouhý a podle toho je vyšší i cena. Těžko se tu rozepisovat o konkrétních cenách, protože to vám moc neřekne a taky si to už nepamatuju. Nejlepší je si koupit nějakýho průvodce, kde bývají uvedený ceny autobusů, i taxíků, aby člověk orientačně vědel, kolik ho to bude stát a nenechá se odrbat. Ve vašem případě máte dost nevýhodu, že při jízdě taxíkem ho buď budete muset zaplatit celej, nebo čekat na nějaký spolucestující. Jízda autobusem je levná a je to docela zážitek, to bych doporučoval taky zkusit, mně se to líbilo. Občas jede moderní autobus, občas jede exotickej kripl, ten stojí za to. Dobrá je jízda vlakem, Český dráhy se můžou jít vycpat. Cena za ubytování Fakt pohoda. Tohle je hlavní věc, co je výrazně levnější než u nás. Nejdražší ubytování, co jsme měli, bylo na chatě pod Toubkalem - 80 DH za noc (přepočet, když to přeženu je krát 2,5). Jinak další nejdražší bylo v Marrakéši (to se dalo čekat, vyšší ceny, je tam hodně turistů) a to jsme platili každej 55 DH. Naopak nejlevnější to bylo v Imlilu (teda spíš v Mziku nebo jak se to jmenovalo) u Ibrahima, kde jsme na palandách ve spacácích spali za 30 DH. Cena za stravu Nic zázračně levnýho. Např. voda litr a půl stála 6 DH, to je dražší než u nás, ale tam je voda taky trochu vzácnější. Když jsme si zašli na večeři, tak to bylo třeba v Marrakéši, tam je to dražší, ale na druhou stranu snídaně v Marrakéši na hlavním náměstí za 20 DH není zas tolik. Při koupi oběda si na dovolené asi budete chtít koupit něco dobrýho, takže počítejte, že vás to vyjde skoro jako u nás. A zklamal mě supermarket v Marrakéši (ostatně to byl jedinej obchod, kde se dal koupit alkohol), kde ty ceny byly dokonce vyšší než u nás. Kolik si vzít peněz? Možná jste se chtěli zeptat na to, kolik si s sebou máte vzít peněz. Doporučuju vzít pár EUR do zálohy a místní prachy vybírat na místě z bankomatů. Bankomatů je tam hodně a dávají dobrej kurz (čert vem, že tě jeden výběr bude stát stovku nebo kolik). Mně tam fungovala i ta nejobyčejnější VISA karta.
Dotaz od Martiny: Byl v říjnu ve Vysokém Atlasu sníh? Odpověď od Larryho: Přikládám fotku z nejvyšší hory Jebel Toubkalu. V podstatě byl sníh jenom na úplných vrcholcích, a to jenom těch opravdu nejvyšších. Ale pozor, říjen je říjen, klidně tam může sněžit. Čtrnáct dní po nás se tam strhla taková bouře, že nepřícházelo v úvahu někam vyrážet. Ani osli nikam nemohli, protože by je to tam zabilo. Nám to vyšlo dobře, svítilo sluníčko, ale když foukal vítr, tak byla docela zima, ráno byly za chatou ve stínu zamrzlý kaluže.
Dotaz od Martiny: Máme zarezervovaný dvě místa s Mundem, ale řešíme, jestli se nevydat na vlastní triko. Stále to přehodnocujeme a na mě jako ženské je poslední rozhodnutí (prý ať potom něco nevyčítám ;-))Chtěla bych se zeptat, jestli by jsi po tom všem, co víš a co jsi zažil, volil opět stejné rozhodnutí, jet samostatně. U nás není problém s termínem ani délkou a když srovnám cenu Munda (13 tis.) a vaše náklady, myslím, že ani cena není problém. Odpověď od Larryho: Bohužel si to budete muset rozhodnout sami. Jak jsem v úvodu k deníku psal naše rozhodování a faktory pro a proti, tak to byla analýza před expedicí, teď se pokusím o analýzu post, třeba si z ní něco vezmete. Proč Mundo: pokud jedete sami dva, volil bych Mundo kvůli tomu, že to jede velká banda, je větší sranda a poznáte nový kamarády. Nevím, jak jste spolu na tom, kolik máte zkušeností se společnýma výpravama ve dvou, jestli si po čase a ve vypjatých situcích nelezete na nervy. Třeba jste v pohodě a vystačíte si sami. Další věc je, že naplánovat všechno je poměrně pracný, na místě je třeba být pořád ve střehu, smlouvat cestu, ubytování, jídlo, prostě úplně všechno, takhle by většinu z toho zařídilo Mundo a vy byste měli větší pohodu. Proč sami: ujišťuju vás ale, že všechno zařídit zvládnete sami a naopak právě tenhle přímej kontakt s domorodci je třeba to, co právě budete vyhledávat a díky tomu jsou potom zážitky silnější. Taky když je větší banda, tak co člověk, to názor a chuť dělat něco jinýho, takže je tam potřeba dělat kompromisy a ne vždycky se bude dělat to, co se bude líbit všem z celý velký výpravy. My jsme v jednu chvíli byli taky na rozpůlení (větší půlka chtěla prozkoumat Marrakéš, druhá menší půlka chtěla k vodopádům Ouzoud - naštěstí se nám tam vynořil den navíc a stihli jsme oboje) - takovýhle touhy po rozdělení se určitě ve veliký skupině vyskytnou a tam nepůjde se rozdělit, někdo se bude muset přizpůsobit. Jak bych se rozhodl teď já: rozhodující jsou pro mě dva faktory - někoho novýho poznat, nemuset se o všechno starat, když je to dovolená. Jelikož se mi obojí splnilo při cestě na vlastní pěst, tak není co řešit, jsem naprosto spokojen, jak jsme se rozhodli. Z naší výpravy jsem znal jenom Kubu, ostatní tři se stali mýma novýma dobrýma kámošema díky naší výpravě do Maroka, jinak bych se k nim nedostal. A že jsem si dovolenou užíval, tak to díky aktivistům z naší výpravy (myslím to dobře a děkuju jim…), kteří všechno zařizovali a nezlobili se na mě, že se o nic nestarám. (Proč taky, stačí, že jsem vymyslel, že pojedem do Maroka, ne? :-)
No tak budu první kdo se vyjádří. Teda smekam Honzo, musel sis s tim dat fakt praci, je to ctivy, zajimavy (necetla jsem jeste vsechno ale), fotky taky pekny. Na jare pri planovani pripravy jsem narazila na hodne deniku, ale zadnej takhle se vsim vsudy a ucelenej. Super, ze si ho muzu ted kdykoliv v klidu pomoct a snad to pomuze i spouste dalsich vyprav. Fakt mas obdiv, protoze ja za celej svuj zivot psala denik trikrat a vzdycky tak dva dny a taky jsem treba tejden sbirala samolepky a mesic znamky, takze asi si dokazes predstavit, ze tohle hodnotim jako velkej trpelivej vykon a pomoc pro ty, kterym se to bude hodit nekdy.